جرقه ايراني: علمي، آموزشي، سرگرمي و اخبار و …

چند نکته آرایشی

چند نکته آرایشی

رنگ مو، در شکل‌ها و فرم‌های گوناگون در دسترس می‌باشد. مثلا به فرم کرم، ژل، تیوپی و یا شامپویی. رنگ موهای شامپویی رنگ مو را بطور دائم و مستمر تغییر نمی‌دهند مگر این که به آنها اکسیدان اضافه شود.

انواع رنگ مو

موقت: فقط به اندازه یک شامپو زدن دوام دارد و فقط بر روی ساقه مو قرار می‌گیرد.

نیمه موقت: این رنگ به اندازه ٤ الی ٦ بار شامپو زدن دوام دارد.

نیمه ثابت: این رنگ برای پوشاندن موهای سفید و روشن استفاده می‌شود و ٢ الی ٦ هفته دوام دارد.

ثابت: فرمول‌های رنگ در رنگ موی طبیعی تغییر پیدا می‌کند.

اولین قدم برای رنگ کردن مو

Tone: نشانگر گرم یا سرد بودن رنگ است. رنگ‌های گرم (هایلایت کننده‌ها) قرمز، نارنجی و زرد هستند. رنگ‌های سرد خاکستری، آبی، سبز و بنفش هستند.

سطح (Level): درجه روشن کننده تیرگی یک رنگ را نشان می‌دهد. هر رنگی می‌تواند از رنگ روشن‌تر یا تیره‌تر ساخته شود. بنابراین تغییر درجه می‌تواند با اضافه کردن یک رنگ تیره و یا روشن انجام شود. رنگ‌های مو، هم طبیعی و هم مصنوعی، بین درجه ١ الی ١٠ طبقه بندی می‌شوند. ١ نشان دهنده رنگ سیاه و ١٠ نشان دهنده روشن‌ترین بلوند می‌باشد.

رنگدانه مو: رنگدانه مو ملانین نامیده می‌شود و مسئول رنگ موی شماست. دو نوع ملانین در موی شما یافت می‌شود. Emplaning، معمول‌ترین نوع می‌باشد و سایه‌های قهوه‌ای تا مشکی به مو می‌دهد. Phaeomelanin که تون‌های بلوند و زرد و حنایی و قرمز رنگ را به مو می‌دهد. نبود رنگدانه تولید رنگ سفید (خاکستری) می‌کند.

درجات رنگ مو:

١) سیاه، ٢) قهوه‌ای خیلی تیره، ٣) قهوه‌ای تیره، ٤) قهوه‌ای، ٥) قهوه‌ای متوسط، ٦) قهوه‌ای روشن، ٧) بلوند تیره، ٨) بلوند روشن، ٩) بلوند خیلی روشن، ١٠) بلوند پلاتینی روشن

چگونه پوستی زبیاتر داشته باشیم

با فرآورده‌های طبیعی، سلامت و زیبایی پوست خود را تأمین کنید. بسیاری از افراد به دنبال آرایش و زیبایی‌اند و در این میان، به آرایشگران زیادی مراجعه می‌‌شود و ممکن است سوء استفاده‌های زیادی شود. اما راهکارهایی هم وجود دارد که با فرآورده‌های طبیعی مانند میوه‌ها و مواد غذایی، بتوانیم سلامت و زیبایی پوست خود را تأمین کنیم.

پوست چرب:

پیلینگ افرادی که پوست چرب دارند، می‌‌خواهند لایه‌ برداری انجام دهند تا پوست روشن تری داشته باشند. یکی از فرآورده‌های طبیعی برای این کار شامل مواد زیر است: دو قاشق غذاخوری ماست، یک قاشق غذاخوری پوست پرتقال رنده شده، یک قاشق غذاخوری آرد جوانه گندم، یک قاشق غذاخوری روغن بادام. تمام این مواد را به خوبی هم می‌‌زنیم تا خمیر یک دستی به وجود‌اید و سپس آن را روی پوست پخش می‌کنیم و بعد از ١٠ دقیقه ماساژ، از روی پوست پاک می‌‌کنیم.

روشن‌کننده برای روشن شدن پوست چرب می‌توان از یک عدد سفیده تخم‌مرغ و یک عدد لیمو ترش تازه استفاده کرد. سفیده تخم‌مرغ را به طور کامل بزنید تا کف کند، سپس آب لیمو ترش را درون آن ریخته و خوب مخلوط کنید. کمی‌‌ حرارت دهید تا غلیظ‌تر شود. سپس ماسک را به مدت ٢٠ دقیقه روی صورت قرار دهید و بعد با آب ولرم شستشو دهید.

پوست خشک:

ترمیم منافذ متأسفانه پوست خشک اغلب آن قدر حساس است که کمتر می‌‌توان آن را دستکاری کرد، اما با مواد طبیعی می‌توان کیفیت آن را بهبود بخشید. نمونه‌ای از این مواد طبیعی ترکیب چهار قاشق غذاخوری عسل با دو قاشق غذاخوری روغن بادام است. این مواد را باهم ترکیب کنید و آن قدر بزنید تا حالت نیمه سیالی به خود بگیرد. در حالت آرامش کامل، ماسک مزبور را همراه با ماساژ به صورت لایه‌ نازک روی پوست قرار دهید و پس از ٢٠ دقیقه آن را بشویید.

ضد چروک:

یکی از بهترین محصولات ضد چروک شاید بر اساس تجربه، ضد چروک طبیعی و ترکیبی از این مواد باشد: روغن بادام یک قاشق غذاخوری، روغن زیره سبز یک قاشق غذاخوری، روغن هسته زرد آلو دو قاشق غذاخوری، روغن زیتون یک قاشق غذاخوری، روغن جوانه گندم یک قاشق غذاخوری، آب‌لیموی تازه دو قاشق غذاخوری. تمام روغن‌ها را به همراه لانولین در ظرف فلزی ریخته و به وسیله بخار آب گرم حرارت دهید تا مخلوط شوند و مدام مخلوط را به هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند. آب‌لیمو را در انتها به آن اضافه کنید و حرارت را قطع کنید و بگذارید تا سرد شود. سپس آن را در ظرف دربسته‌ای نگهداری کنید. پوست خشک: پاک‌ کننده و پیلینگ برای پاک و پیلینگ کردن پوست خشک می‌‌توان از این مواد استفاده کرد: پوست گریپ فروت خرد شده یک قاشق غذاخوری، آرد جوانه گندم یک قاشق غذاخوری، وازلین یک قاشق غذاخوری، اسید بوریک یک قاشق چای‌خوری. تمام مواد را داخل ظرفی بریزید و آن قدر بزنید تا خمیر یکنواختی به دست آید. با انگشتان دست برای مدت ٢ الی ٤ دقیقه به حالت ماساژ چرخشی روی پوست بمالید. پس از ماساژ کامل پوست، آن را با آب گرم بشویید. روزی یک بار می‌‌توان از این روش استفاده کرد.

پوست خشک و حساس:

روشن‌کننده یک فرمول، استفاده از ٣ عدد هویج متوسط و ١٥٠ میلی‌لیتر شیر است، به این صورت که هویج‌ها را رنده کنید. سپس داخل شیر بریزید و آن قدر به هم ‌بزنید تا به طور کامل مخلوط شوند. فرمول دیگر، استفاده از پنج قاشق غذاخوری پودر بادام، ٣٠ میلی‌لیتر شیر و دو قاشق غذاخوری گلاب است. شیر را روی بادام‌های آسیاب شده بریزید و مدام به هم بزنید و چند ساعت این کار را تکرار کنید. سپس مخلوط را صاف کنید و گلاب را درون آن بریزید و در ظرفی دربسته نگهداری کنید. لک صورت با فرا رسیدن فصل بهار و میهمانی رفتن، همه می‌خواهند حداقل، لک روی صورت خود را از بین ببرند. در این باره چند محصول مفید داریم. یک عدد ترب کوچک را به خوبی بشویید و با پوست، به طور کامل ریز رنده کنید. سپس آب‌لیموی تازه را روی آن ریخته و به مدت دو روز در خارج از یخچال نگهداری کنید. سپس مخلوط را صاف کنید و لوسیون را داخل شیشه نگهداری کنید. فرمول دیگر آن است که یک استکان گوش ماهی را که خوب شسته‌اید با آسیاب به طور کامل خرد کنید تا به صورت پودر درآید. سپس سه قاشق غذاخوری از این پودر را با سه قاشق غذاخوری آب‌لیمو درون ظرفی دردار ریخته و برای مدت ١٠ روز آن را کنار بگذارید و گاهی ظرف را تکان دهید. بعد از این مدت، مایع را صاف کرده و در ظرفی نگهداری کنید و یک روز در میان استفاده کنید.

مراحل مانیکور

چند نکته وجود دارد که ممکن است میل داشته باشید که در طی مراحل انجام مانیکور آنها را بدانید و رعایت نمایید.

پاک کننده کوتیکل:

این محلول‌های آرایشی در نرم کردن ناخن کمک می‌کنند و حاوی ٢ الی ٥ درصد هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم و گلیسیرین می‌باشند. از این محلول‌ها قبل از سوهان کشیدن بر روی ناخن خود بمالید و همچنین قبل از این که در کاسه مخصوص انگشتان (finger bowl) قرار دهید.

پاک کننده‌های ناخن:

معمولا یک نوع لایه بردار به شکل مایع هستند که به آب اضافه شده تا در تمیز کردن ناخنها کمک کنند.

لوسیون یا کرم کوتیکل:

پوست و ناخن را نرم و مرطوب نگه می‌دارد.

سفید کننده‌های ناخن:

این مواد آرایشی حاوی هیدروکسید هیدروژن یا اسیدهای اورگانیک می‌باشند که می‌توانند هم بر روی ناخن و هم زیر ناخن مالیده شوند تا لکه‌های ناخن پاک شوند.

خشک کننده‌های لاک:

این محصولات آرایشی می‌توانند بر روی لایه رویی مینا (ناخن) اسپری شوند و برای خشک کردن سطح ناخن طراحی شده‌اند. حلال موجود در این محصولات باید بخار شوند تا لاک خشک شود. وقتی لاک بر روی ناخن زده می‌شود حلال‌های سطح ناخن شروع به متساعد شدن کرده و حلال‌های روی لایه زیرین شروع به حرکت به سمت بالا می‌کنند و سطح رویی شروع به سخت شدن می‌کند. این حلال‌ها باید بر سطح این لایه خشک و سخت شده پاشیده شود و کم‌کم هم بخار شدن کاهش می‌یابد. خشک کننده‌های لاک، این لایه ضخیم را با کشیدن حلال‌ها به درون خود دفع می‌کنند. این عمل مانند فشار دادن یک اسفنج خیس است. لاک به طور کلی خشک نمی‌شود. تقریبا یک ساعت زمان احتیاج دارید تا کاملا مینای ناخن از این حلال‌ها پاک شده و سخت شود.

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.